-
-
Zmiany klimatyczne to globalny problem, który wynika z emisji dwutlenku węgla (lub nazywany jest emisją gazów cieplarnianych) i prowadzi do wzrostu temperatury i niedoboru zasobów, które zagrażają naszemu codziennemu życiu. W ciągu ostatnich kilku lat Organizacja Narodów Zjednoczonych organizowała coroczną konferencję, na której omawiano te pilne kwestie i próbowano znaleźć rozwiązanie.

Czym jest CBAM?
Zmiany klimatyczne to globalny problem, który wynika z emisji dwutlenku węgla (lub nazywany jest emisją gazów cieplarnianych) i prowadzi do wzrostu temperatury i niedoboru zasobów, które zagrażają naszemu codziennemu życiu. W ciągu ostatnich kilku lat Organizacja Narodów Zjednoczonych organizowała coroczną konferencję, na której omawiano te pilne kwestie i próbowano znaleźć rozwiązanie. Ważne jest, aby uwzględnić nie tylko rządy, ale również korporacje, aby dokładnie obliczyć i zgłosić emisję dwutlenku węgla zgodnie z wymogami UE w celu osiągnięcia uzgodnionych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.
Antropogeniczna emisja dwutlenku węgla jest główną przyczyną, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu temperatury atmosfery, więc aby zrównoważyć rozwój gospodarczy i wpływ na klimat, niektóre kraje ustanowiły kluczowe mechanizmy, takie jak system handlu emisjami (ETS), aby regulować emisję dwutlenku węgla przez organizacje. Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) jest mechanizmem, który nakłada "cenę" węgla na import produktów o wysokiej intensywności emisji dwutlenku węgla i ma na celu uniknięcie wycieku węgla, w wyniku którego producenci przenoszą proces produkcyjny o wysokiej emisji dwutlenku węgla do innych krajów, aby zwiększyć ekologiczność własnej produkcji. Pierwsza dyrektywa CBAM została zaproponowana przez Komisję Europejską 14 lipca 2021 r. i została zaplanowana do wdrożenia w okresie przejściowym od 1 stycznia 2023 r., a oficjalnie wydana 1 stycznia 2026 r.
CBAM w UE wyrówna cenę węgla między produktami krajowymi a importem, aby zapobiec ucieczce emisji i poprosi importerów o przedstawienie zweryfikowanych emisji dwutlenku węgla wbudowanych w ich towary i umorzenie odpowiedniej liczby certyfikatów węglowych za cenę węgla, która nie jest wymagana w kraju pochodzenia.
Po tym jak UE ogłosiła, że zamierza wdrożyć CBAM, łańcuchy dostaw w regulowanych branżach zostały poproszone o dostarczenie wszystkich informacji o emisji dwutlenku węgla. Korporacje, które przewidziały te trendy, zaczęłyby wtedy budować swoją strategię inwentaryzacji emisji dwutlenku węgla, mając na celu wyłącznie utrzymanie konkurencyjności swojej firmy. CBAM przyspiesza i zachęca korporacje do działań w zakresie badania własnych emisji dwutlenku węgla i planowania dekarbonizacji własnych łańcuchów dostaw.
Aby dostosować się do wpływu CBAM, korporacje muszą zrozumieć, jak działa CBAM i jak importerzy i ich dostawcy wykonują swoje obowiązki. Ten artykuł krótko przedstawi CBAM poniżej, a następnie podzieli się rozwiązaniem, które może pomóc korporacjom zmierzyć się z CBAM, aby pokonać wyzwania związane z dekarbonizacją.
Jak działa CBAM?

Zgodnie z dokumentami opublikowanymi przez Komisję Europejską, aby płynnie wprowadzić CBAM i umożliwić handlowcom i importerom dostosowanie się, istnieją dwa etapy niezbędne do praktykowania CBAM.
(1) Etap przejściowy (1 stycznia 2023~31 grudnia 2025): importerzy muszą składać raport CBAM zawierający importowane pozycje i ilości, bezpośrednie i pośrednie wbudowane emisje węgla importowanych towarów (tCO2e), jak również cenę węgla zapłaconą w kraju pochodzenia za każdy kwartał.
(2) Etap pełnego wprowadzenia CBAM:Gdy CABM zostanie w pełni wprowadzony, będzie działał w następujący sposób:
i. Importerzy towarów objętych CBAM powinni zarejestrować się u władz krajowych w celu zakupu świadectw. Cena świadectwa będzie obliczana w zależności od średniej tygodniowej ceny aukcyjnej uprawnień EU ETS.
ii. Importerzy muszą zadeklarować "ilość towarów" i "emisje wbudowane" w tych towarach importowanych do 31 maja każdego roku i kupić certyfikat odpowiadający emisjom wbudowanym w produkty.
iii. Jeśli importerzy mogą dostarczyć zweryfikowane informacje od producentów z krajów trzecich, które potwierdzają, że cena za emisję dwutlenku węgla została zapłacona, wówczas odpowiednia kwota może zostać odliczona w rachunku końcowym.
Jak importerzy i dostawcy wypełniają swoje obowiązki
Szczegóły dotyczące metody ilościowego określania emisji wbudowanych, standardu weryfikacji oraz obliczania ceny certyfikatu są kluczowe dla zainteresowanych stron w celu złagodzenia skutków CBAM.
• Metoda ilościowego określania wbudowanych emisji bezpośrednich
Metodę kwantyfikacji emisji wbudowanych można uprościć jako: Rozłożona emisja importowanych towarów z procesu produkcyjnego (tCO2e) + Rozłożona emisja materiałów wejściowych w jego procesie (tCO2e)/ilość towarów (tony). Rozproszoną emisję określonych pozycji można obliczyć jako: Węglochłonność danego przedmiotu (tCO2e/jednostka) × ilość przedmiotu (jednostka). Intensywność emisji dwutlenku węgla może być następnie wyprowadzona z wartości domyślnych opublikowanych przez kraj eksportujący lub UE, lub z rzeczywistej wartości pochodzącej od dostawcy, która jest weryfikowana.
• Standardy weryfikacji
Zgodnie z EU ETS, weryfikacja CBAM powinna być przeprowadzona zgodnie z załącznikami IV i V propozycji CBAM oraz ISO 14064. Należy zachować minimalny wymóg danych dla importowanych towarów, w tym rodzaj, ilość, kraj pochodzenia oraz rzeczywiste emisje lub wartości domyślne, jak również nazwę i unikalny identyfikator importera. Jeżeli emisja wbudowana jest prowadzona na podstawie emisji rzeczywistej, dla każdego rodzaju towaru należy podać identyfikację instalacji do produkcji towaru, dane kontaktowe operatora, zweryfikowane raporty emisyjne oraz indywidualną emisję wbudowaną towaru.
• Obliczanie ceny certyfikatu
Importerzy byliby obciążani na podstawie zgłoszonych emisji wbudowanych z importu oraz średniej tygodniowej ceny aukcyjnej w EU ETS. Jeżeli importerzy stosowaliby już rzeczywiste raporty o emisjach, prowadziłoby to do redukcji emisji przy niższej cenie emisji dwutlenku węgla.

Wyzwania i wpływ na inteligentną produkcję
W związku ze zbliżającym się wprowadzeniem taryf węglowych, wartość emisji dwutlenku węgla przez produkty bezpośrednio wpływa na ich konkurencyjność cenową. Dyrektywy CBAM zachęcają firmy do rozważenia śladu węglowego swoich produktów oraz wpływu procesu produkcyjnego. Od czasu zawarcia ogólnego porozumienia w sprawie globalnej redukcji emisji dwutlenku węgla, w różnych krajach wprowadzanych jest coraz więcej regulacji, mechanizmów lub inicjatyw ze zrozumieniem, że zainteresowane strony powinny być odpowiedzialne za własne obliczenia emisji i potrzebę zbudowania skutecznego systemu zgodnie z ustalonymi zasadami i wymaganiami. Wiąże się to z raportowaniem i przejrzystością strategii dekarbonizacji w całym łańcuchu dostaw.
Większość producentów wbudowała już monitoring i zbieranie danych w swoje procesy produkcyjne. Zarządzają wszystkimi materiałami i operacjami oraz ograniczają do minimum straty energii i materiałów, ale nadal muszą zintegrować zarządzanie energią ze swoimi systemami. Systemy inwentaryzacji emisji dwutlenku węgla pomogą im lepiej przygotować szybko raporty dotyczące emisji i sprawią, że ich kompleksowe strategie dekarbonizacji będą otwarte i przejrzyste.
Ponieważ zrozumienie wszystkich wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla jest dla producentów skomplikowane, wielu producentów musi zorganizować zespoły specjalistów lub opłacić konsultantów, aby wypełnić swoje raporty dotyczące emisji dwutlenku węgla, aby pomóc im przejść weryfikację.
Typowe trudności zostały opisane poniżej.
(1) Czasochłonny wysiłek związany ze zrozumieniem specyfikacji prawnych i ilościowym określeniem emisji dwutlenku węgla.
(2) Trudności w konsolidacji różnych systemów w celu stworzenia bardziej efektywnego systemu szacowania i zarządzania.
(3) Nieefektywne metody obliczania parametrów i przygotowywania zapisów w celu spełnienia wymogów weryfikacji.
(4) Wyniki nie przedstawiają użytecznych informacji na temat emisji.
Skutki i rozwiązania wynikające z CBAM
Skutki dla przemysłu stalowego począwszy od 2025 r:
CBAM będzie miało zastosowanie do produktów stalowych importowanych do UE (jak również innych towarów przemysłowych, takich jak żelazo, aluminium, nawozy, amoniak i cement). Na przykład, według organizacji Global Cement: Od 2027 roku 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zacznie obciążać eksporterów cementu z krajów trzecich za emisję CO2 ich produktów sprzedawanych wewnątrz bloku. Nowy mechanizm Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) jest filarem strategii mającej na celu realizację 55% redukcji emisji CO2 przez przemysł UE w latach 1990-2030.
Po stronie regulacyjnej producenci znajdują się pod coraz większą presją, aby spełnić cele dotyczące emisji dwutlenku węgla wyznaczone przez rządy. Inwestorzy zwracają również większą uwagę na praktyki firm w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG), których integralną częścią jest zrównoważone zarządzanie energią.
Zgodnie z protokołem dotyczącym gazów cieplarnianych:
Obecnie większość dużych firm publicznie zgłasza swoje emisje do CDP, międzynarodowej platformy emisji korporacyjnych. Jak wiedzą menedżerowie ds. zrównoważonego rozwoju, emisje korporacyjne pochodzą z różnych źródeł, które są pogrupowane w "zakresy".
Zakres 1 = emisje z posiadanych lub obsługiwanych aktywów (na przykład spaliny z rur wydechowych firmowej floty pojazdów)
Zakres 2 = emisje z zakupionej energii
Zakres 3 = emisje ze wszystkich innych źródeł (dostawcy, dystrybutorzy, wykorzystanie produktów itp.)

Advantech WISE-iFactory GHS jest potężnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wprowadzić trwałe zmiany w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i śledzenia ich śladu węglowego w sposób systematyczny. Zbudowane na solidnej nauce i myśleniu o cyklu życia, oprogramowanie zrównoważonego rozwoju jest idealne dla ekspertów ESG, decydentów i ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju. Jest to oparte na faktach podejście LCA, które zapewnia wgląd potrzebny do podejmowania lepszych decyzji, umożliwienia lepszych wyborów i zmniejszenia śladu środowiskowego produktów i usług.
Zgodnie z protokołem gazów cieplarnianych, WISE-iFactory koncentruje się na trzech zakresach gazów cieplarnianych (GHG) i może teraz objąć specyfikacje zakresu od 1 do 3, w tym emisję własną, emisję dwutlenku węgla generowaną przez zakup energii elektrycznej oraz emisję dwutlenku węgla w górę i w dół łańcucha produkcyjnego, które mogą być rozliczane, rejestrowane i analizowane za pomocą naszego rozwiązania.
Inne niż zarządzanie GHG (zakres 1,2,3), Advantech WISE-iFactory jest potężny na zarządzanie energią poprzez technologię AIoT od krawędzi do chmury. Dane z krawędzi będą natychmiast przesyłane do centrum danych, więc działania mogą być szybko podjęte, jeśli wystąpią jakiekolwiek zdarzenia.